W dniach 23 – 25 marca 2012 roku w Starochorzowskim Domu Kultury w Chorzowie odbywał się Festiwal Otwartych Serc przeznaczony dla niepełnosprawnych artystów oraz zespołów integracyjnych całego śląska. Festiwal ten powstał z myślą o promowaniu twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych, zapobieganiu wykluczeniu społecznemu oraz upowszechnianiu terapii poprzez sztukę. Od ośmiu lat to prawdziwe święto, a także wyjątkowa okazja samorealizacji ludzi dotkniętych niepełnosprawnością.

Dla podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej naszego Ośrodka, którzy na co dzień uczestniczą w zajęciach tanecznych prowadzonych przez instruktorów terapii zajęciowej, festiwal ten stał się szansą na pokazanie nie tylko wielomiesięcznej, ciężkiej pracy jaką włożyli w przygotowanie układu tanecznego „Bo ja tańczyć chcę”, ale przede wszystkim wielkiej energii i radości jakiej dostarcza im muzyka i ruch. Kiedy drugiego dnia festiwalu
22 naszych podopiecznych wyszło na scenę by podzielić się swoimi umiejętnościami dało się wyczuć lekką tremę, jednak po ciepłym przyjęciu widowni wszystkie wątpliwości odeszły. Dali upust swojej niesamowitej energii i wrażliwości. Warto było!!!! Kiedy przewodnicząca jury poinformowała nas o zajęciu pierwszego miejsca reakcją na twarzach wielu z nas były łzy wzruszenia i niedowierzanie.

Dnia 27 marca grupa taneczna „Nietypowi” wzięła udział w uroczystym koncercie laureatów konkursu, którego uwieńczeniem było wręczenie nagród, rozdanie dyplomów
i okazjonalnych statuetek zwycięzcom festiwalu. To pierwszy taki sukces naszej grupy, który niewątpliwie przyczyni się do jeszcze większej mobilizacji i satysfakcji w dążeniu do bycia sobą.

autor tekstu: Anna Borówka