Dnia 18 lutego 2014r. grupa mieszkańców naszego Ośrodka została zaproszona na Wydział Teologiczny w Katowicach, gdzie odbyła się konferencja, której temat przewodni brzmiał: Wiara i miłość wobec bólu duszy – znaczenie duchowości w opiece nad chorym oraz w doświadczeniu choroby”.

Patronat honorowy objęli: Abp dr Wiktor Skworc, Abp dr Zygmunt Zimowski, Bp dr Stefan Regmunt, Prof. dr hab. Wiesław Banyś i Prof. dr hab. n. med. Przemysław Jałowiecki.

Na konferencji usłyszeliśmy, że chorego trzeba traktować w sposób całościowy. Dusza i ciało istnieją w nierozerwalnym związku. Ponadto zwrócono uwagę jak ważną rolę odgrywają osoby opiekujące się chorymi. Przedstawiono na przykładzie zdjęć rezonansu magnetycznego, że u osoby współprzeżywającej cierpienie bliskiej osoby zaangażowane są te same ośrodki mózgowe. Udowodniono nam, że osoby wierzące lepiej znoszą swoje cierpienie, a ofiarując swoje trudności za innych stanowią pomost pomiędzy wierzącymi i niewierzącymi.

Na koniec konferencji świadectwo złożyli rodzice i przyjaciele błogosławionej Chiary Luce Badano, którzy cztery dni wcześniej gościli w Naszym Ośrodku. Opowiedzieli oni, jak bardzo życie Chiary było przepełnione ewangelią. Nawet w obliczu śmiertelnej choroby potrafiła utrzymać pogodę ducha i prowadzić innych do Chrystusa. Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie na konferencje, na której przebywaliśmy wśród tak znamienitych osobistości.

autor tekstu: Ewa Oskiera