W dniu 12 kwietnia 2013 roku tj. piątek o godzinie 17:00 grupa Mieszkańców naszego Ośrodka wyjechała na międzypaństwowy mecz hokeja reprezentacji Czech i Polski. Mecz ten – tu niespodzianka rozegrali zawodnicy niepełnosprawni, co spotęgowało tylko emocje podczas tego spotkania. Warto tu nadmienić, że na świecie jest tylko 12 drużyn uprawiających ten sport. W Polsce istnieje jedna – ATAK EC ENERGA z Integracyjnego Klubu Sportowego „ATAK” w Elblągu.
Mecz rozpoczął się o godz. 18.00 na tafli lodowiska Jantor w Katowicach – Janowie przy ul. Zofii Nałkowskiej 10.
Hokej na sledge`ach (Sledge Ice Hokey – rodzaj sanek na łyżwach) jest to jedna z najbardziej widowiskowych dyscyplin sportowych, uprawianych przez osoby niepełnosprawne. Jest to sport typowo męski, przeznaczony dla sportowców z porażeniem lub amputacją, co najmniej jednej kończyny dolnej. Zasady gry nie różnią się zasadniczo od hokeja na lodzie sprawnych. Dozwolona jest gra ciałem. Zawodników obowiązuje pełna osłona twarzy, używają dwóch krótkich kijów hokejowych, którymi wykonywane są strzały, podania. Zawodnik odpycha się też nimi, nadając kierunek jazdy.
Chociaż nasza drużyna przegrała minimalnie w zaciekłej sportowej walce z Czeską 4 : 6, to w pokazowych karnych zremisowała 3 : 3. Nasi mieszkańcy dopingowali obie drużyny, a każda zdobyta bramka była gromko oklaskiwana. Po meczu odważni mogli przymierzyć się i pojeździć na sledge`ach – dzięki temu stali się prawdziwymi fanami hokeja na lodzie.
Dziękujemy za wspaniałe sportowe emocje i dobrą zabawę.

autor tekstu: Albert Jachimiak