W dniu 10 czerwca 2012 roku grupa mieszkańców naszego Ośrodka wyjechała do Katowic, gdzie odbyły się doroczne uroczystości Patrona Zakonu Maltańskiego, św. Jana Chrzciciela. Tradycyjnie o godzinie 16.00 w katowickiej Krypcie Katedry Chrystusa Króla rozpoczęła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył ks. Michał Palowski – Kapelan Konfraterni  Śląskiej. W koncelebrze modlili się: ks. dr Marek Górka – Oficjał Sądu Metropolitalnego w Katowicach oraz Ojciec Ryszard Sierański ze Wspólnoty Dobrego Pasterza.

Bezpośrednio po Mszy Św. w sali Drukarni Archidiecezjalnej św. Jacka odbyła się druga część świętowania. Licznie przybyłych wolontariuszy wraz z rodzinami, przyjaciół Zakonu, w tym przedstawicieli Miasta Katowice, ruchów i stowarzyszeń katolickich oraz mieszkańców naszego Ośrodka przywitał Delegat Związku Polskich Kawalerów Maltańskich – Marcin Świerad oraz Prezes Fundacji „Maltańska Służba Medyczna” – Damian Zadeberny. Następnie głos zabrał konfrater Krzysztof Moczurad, Wiceprezydent Związku, który zaprezentował liczne dzieła realizowane przez Zakon Maltański w Polsce, po czym wręczono nagrody i podziękowania dla darczyńców i wolontariuszy Zakonu Maltańskiego.

W tym roku, swoim występem, uświetnił tą uroczystość kabaret Drzewo A Gada, dobrze znany z Maltańskiego występu w Kinoteatrze Rialto w Katowicach. Kabaret prowadzony przez ks. Marka Wójcickiego przełamuje bariery i przybliżał nam problemy osób niepełnosprawnych.

Po oficjalnej części miał miejsce poczęstunek, który przygotowali Państwo Małgorzata i Czesław Kusiowie (żurek), Ilona i  Mirosław Rurańscy (ciasta) oraz wolontariusze (ciasta i napoje).

Był to bardzo dobry moment na indywidualne rozmowy z podopiecznymi wyjazdów Maltańskich, sponsorami i naszymi przyjaciółmi.

autor tekstu: Albert Jachimiak