W dniach od 7 do 22 września 2014 r. dwoje uczestników Klubu Olimpiad Specjalnych Aktywni Mikołów działającego na terenie naszego Ośrodka – Monika Janas i Rafał Wiśniewski wraz z trenerem Kamilem Rajcą mieli zaszczyt reprezentować Polskę na Europejskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Antwerpii.


Swoją przygodę z igrzyskami rozpoczęliśmy od zgrupowania całej polskiej kadry w Warszawie. Tam też odbyło się uroczyste wręczenie nominacji dla zawodników i trenerów. Sportowców żegnali i życzyli sukcesów przedstawiciele rządu i władz państwowych a specjalne listy z gratulacjami przesłała Pani Prezydentowa Anna  Komorowska.

Po długiej podróży cała ekipa dotarła do Belgii, do miasta Herve, które gościło polską reprezentację. Tam zostaliśmy uroczyście przyjęci przez burmistrza oraz wszystkich mieszkańców. Na cześć naszej reprezentacji zorganizowano uroczystą paradę, która przeszła ulicami miasta. Wszyscy mieszkańcy, w tym liczna polonia odnosili się bardzo serdecznie do naszej ekipy. Na zakończenie pobytu pojechaliśmy na wycieczkę do Liege – miasta będącego stolicą regionu. Tam mieliśmy okazję poznać inne ekipy narodowe przebywające w tym regionie oraz wspólnie powitać sztafetę niosącą olimpijski znicz.

13 września opuściliśmy gościnne miasto Herve i udaliśmy się do Brukseli na uroczyste otwarcie igrzysk. Tam po raz pierwszy spotkały się wszystkie 58 ekip narodowych.

Impreza odbyła się na halach Expo a jej ogrom i artystyczna oprawa na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Największe emocje budziło wejście na wypełnioną po brzegi halę i powitanie widzów oraz innych ekip narodowych a także moment zapalenia znicza i wciągnięcia flagi Olimpiad Specjalnych..

Po uroczystościach otwarcia zostaliśmy przewiezieni do Mol, gdzie wszystkie ekipy zamieszkały razem w wiosce olimpijskiej, co dawało nam możliwości poznania ludzi mówiących innymi językami i wyglądających nieraz bardzo egzotycznie. Z wioski olimpijskiej codziennie rano autobusy rozwoziły zawodników na areny zmagań olimpijskich.

Rafał Wiśniewski i Monika Janas reprezentowali Polskę w kolarstwie i osiągnęli znakomite wyniki na dystansach – 500 m, 1 km i 2 km w jeździe na czas.

–     Rafał zdobył dwa srebrne medale i jeden brązowy

–     Monika okazała się być najlepsza na dystansie 500 m. zdobywając olimpijskie złoto oraz dwa srebra na pozostałych dystansach.

Warto wspomnieć, że w Igrzyskach brało udział 2000 zawodników z Europy i Eurazji, którzy startowali w 11 konkurencjach. Wspomagani byli przez 1000 osób ze sztabów trenerskich, 4600 organizatorów (komitet organizacyjny, wolontariusze) oraz 2000 członków rodzin.

Dni zmagań sportowych minęły bardzo szybko i już 20 września przyszło nam się żegnać na uroczystości zamknięcia Igrzysk Olimpiad Specjalnych, która odbyła się w Antwerpii na Sportpalac Arena. Ze wzruszeniem obserwowaliśmy opuszczenie flagi Olimpiad Specjalnych i moment w którym zgasł znicz olimpijski.

Igrzyska te pozostaną na zawsze w naszych sercach i pewnie nieraz będziemy do nich wracać myślami.

autor tekstu: Kamil Rajca
WTZ