Czwartek 1 listopada 2012 roku w naszym Ośrodku jak i na całym świecie dzień szczególny – w tym dniu obchodziliśmy Uroczystość Wszystkich Świętych i Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych.

Dzień Wszystkich Świętych jest świętem, w którym Kościół wspomina nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, których życie nacechowane było świętością. Kościół widzi w nich swych orędowników u Boga i przykłady do naśladowania. Wstawiennictwa Wszystkich Świętych wzywa się w szczególnie ważnych wydarzeniach życia Kościoła. Śpiewa się wówczas Litanię do Wszystkich Świętych, która należy do najstarszych litanijnych modlitw Kościoła.

1 listopada w Dzień Wszystkich Świętych w naszej Ośrodkowej Kaplicy o godzinie 10:45 odbyła się uroczysta Msza Święta, którą odprawił Dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej ks. Krzysztof Bąk. Po południu duża część osób z naszego Ośrodka udała się na okoliczny cmentarz by zapalić na grobach zmarłych znicze – i w modlitwie wspominać bliskich oraz przyjaciół, którzy odeszli z tego świata.

Następnego dnia po Wszystkich Świętych 2 listopada obchodziliśmy dzień wspominania zmarłych – Dzień Zaduszny. Dla chrześcijan jest to dzień modlitw za wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata, ale przebywają w czyśćcu i potrzebują naszej modlitwy, by mogli dostąpić zbawienia. W ponad dwudziestoletniej historii Ośrodka zmarło 15 mieszkańców i 7 pracowników – Wieczny odpoczynek racz im dać Panie….

Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny przypominają prawdę o wspólnocie Kościoła, obejmującej świętych w niebie, pokutujących w czyśćcu i żyjących jeszcze na ziemi. Wśród tych trzech stanów Kościoła dokonuje się, poprzez modlitwę, pamięć czy ofiarę, ciągła wymiana dóbr duchowych. W tej łączności wyraża się świętych obcowanie.

ZAWSZE PAMIĘTAJMY O TYCH, CO ODESZLI.

autor tekstu: Albert Jachimiak