Okno życia to specjalnie przygotowane miejsce, w którym każda matka może anonimowo zostawić nowonarodzone dziecko nie narażając jego lub siebie na niebezpieczeństwo.

Okno jest zlokalizowane w dostępnym a zarazem dyskretnym miejscu otwartym przez całą dobę.
Okno życia jest ostatecznością w tych wypadkach gdzie nie odbyło się zrzeczenie praw rodzicielskich i przekazanie dziecka do adopcji normalną prawną drogą. Okno życia z jednej strony ma zapobiegać  porzuceniom niemowląt  z narażeniem  ich życia, a z drugiej strony ma być nieustannym głosem za życiem i alternatywą dla wyboru śmierci i aborcji.

2 sierpnia 2012 r. tj. w czwartek Metropolita Katowicki abp Wiktor Skworc dokonał poświęcenia i otwarcia kolejnego Okna Życia. W uroczystości ponadto brali udział mieszkańcy, pracownicy i liczni goście tacy jak: Starosta Henryk Jaroszek, Z-ca Starosty Henryk Zawiszowski, Z-ca Burmistrza miasta Mikołów – Adam Zawiszowski, Radni Powiatu Mikołowskiego.

Inicjatorem powstania tego Okna Życia byli radni Powiatu Mikołowskiego. Będzie to już piąte Okno dające możliwość uratowania nowonarodzonego życia ludzkiego.

W naszej Archidiecezji uratowano już do tej pory ośmioro dzieci. Z dotychczasowego doświadczenia wynika, że w Oknie Życia znajdowały się te dzieci, które od momentu poczęcia nigdy nie zostały zarejestrowane w żadnej poradni, ani przychodni. Jest to kolejna szansa, aby ludzkie życie mogło zostać uratowane. Zgodnie z naszą wiarą życie ludzkie ma zawsze wymiar religijny, pochodzi ono od Boga i jedynie sam Bóg i Stwórca może tym życiem kierować i decydować, kiedy życie doczesne może przejść w wymiar wieczny.

Okna Życia usytuowane są w różnych miejscach całodobowych placówek. Mikołowskie Okno tym razem znalazło swe miejsce w zakrystii kaplicy ośrodkowej. To miejsce, bowiem nie jest objęte monitoringiem i zapewnia całkowitą dyskrecję i anonimowość osoby umieszczającej tam dziecko.
Zakrystia kapliczna podkreśla też pochodzenie od Boga życia ludzkiego.

autor tekstu: Albert Jachimiak