W niedzielę 26 maja 2013r. męska grupa osób z Naszego Ośrodka miała możliwość uczestniczenia w Pielgrzymce Mężczyzn i Młodzieńców do Piekarach Śląskich, by oddać cześć Matce Boskiej Piekarskiej. W tym roku stanowa Pielgrzymka Mężczyzn odbyła się pod hasłem: „Jesteśmy Solą Ziemi”.

Majowe pielgrzymowanie do Piekar Śląskich ma długą tradycję i należy do największych wydarzeń religijnych na Górnym Śląsku. Pielgrzymka mężczyzn przybywa tu od 1947 r. Przez kilkanaście lat do Piekar pielgrzymował ówczesny metropolita krakowski Karol Wojtyła, który jako Papież, co roku kierował do piekarskich pielgrzymów specjalne posłanie.

Pielgrzymka zgromadziła na Piekarskiej Kalwarii ponad 100 tysięcy mężczyzn, którzy modlili się za rodzinę. Wśród przybyłych był Prezydent RP Bronisław Komorowski, Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz, który w trakcie swojego przemówienia przypominał pątnikom, co to znaczy rodzina – Ojciec, Matka, Syn i Córka, Kardynał Dominik Duka z Pragi, który pozdrawiał wszystkich górników, hutników, robotników i tych, którzy przyczynili się do powstania Solidarności. – Proszę Was o walkę o prawdę. To dla Was wielkie zadanie. To na prawdę męska rzecz – mówił oraz Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, który powitał wszystkich pielgrzymów zebranych na kalwaryjskim wzgórzu. W powitaniu abp Skworc przypomniał o obchodzonym właśnie Roku Wiary. Następnie odczytany został telegram z Watykanu do pielgrzymów. Po czym odbyła się Msza Święta – Eucharystii przewodniczył i Homilię wygłosił kardynał Dominik Duka z Pragi.

Każdy z mężczyzn i młodzieńców, także z naszego Ośrodka przyniósł ze sobą własne intencje. To sprawa indywidualna. Wiara jest tym, co ludzi łączy i przyciąga co roku do Sanktuarium Matki Boskiej Piekarskiej.

autor tekstu: Albert Jachimiak