Czas czterdziestodniowego przygotowania do Paschy dobiega końca. Przed nami najważniejsza chwila roku: doroczna pamiątka męki, śmierci  i zmartwychwstania Chrystusa. Najważniejsze Święto, niemające sobie równego. Triduum Paschalne rozpoczyna się Mszą św. Wieczerzy Pańskiej, osiąga swój szczyt w Wigilii Paschalnej i kończy się nieszporami Zmartwychwstania Pańskiego. Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota stanowią trzy etapy jednego wydarzenia zbawczego, którym jest Pascha, czyli przejście Jezusa Chrystusa przez mękę i śmierć do nowego życia w zmartwychwstaniu. Misterium Paschalne Chrystusa jest źródłem życia nadprzyrodzonego dla tych, którzy przez wiarę i chrzest zostali w Nim zanurzeni.

Wielki Czwartek przypadł 28 marca 2013 r. To dzień, w którym na 3 dni przed Zmartwychwstaniem Jezusa wspominamy ustanowienie dwóch sakramentów: Kapłaństwa i Eucharystii, ten dzień jest wspomnieniem Ostatniej Wieczerzy.

Wielki Piątek – mieszkańcy naszego Ośrodka o godzinie 15:00 wzięli udział w Drodze Krzyżowej, a o godzinie 18:00 rozpoczęło się Nabożeństwo Wielkopiątkowe, podczas którego odczytana została Męka Pańska, wierni Adorowali Krzyż, przyjęli Komunię Świętą. Na zakończenie nastąpiła Adoracja przy Bożym Grobie i Najświętszym Sakramencie.

W Wielką Sobotę o godzinie 12:00 pobłogosławione zostały pokarmy na stół Wielkanocny, a o godzinie 18:00 rozpoczęła się Liturgia Wigilii Paschalnej. Podczas niej nastąpiło Poświęcenie Ognia, Liturgia Słowa, Liturgia Chrzcielna, a na zakończenie odśpiewane zostało radosne Alleluja…

autor tekstu: Albert Jachimiak