Szczyrzyc 2011

22.08.2011

W dniach 15 lipca – 01 sierpnia 2011 w Opactwie Ojców Cystersów odbył się VII Maltański Obóz Integracyjny dla osób niepełnosprawnych. W czasie dwóch tygodniowych turnusów w obozie wzięło udział 30 osób niepełnosprawnych z naszego Ośrodka oraz 60 opiekunów – wolontariuszy.
Myśl przewodnia tegorocznego obozu brzmiała: „Lustereczko powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy w świecie”, zatem moda i szeroko pojęty wygląd zewnętrzny człowieka stanowił główną tematykę zajęć.

Wśród zajęć, przewidzianych w programie obozu znalazły się między innymi następujące warsztaty: terapii przez ruch, decoupagu, wokalnych, savoir  vivre, stomatologicznych (w królestwie pięknego uśmiechu). Uczestnicy mieli również okazję skorzystać z usług stylistki, wizażystki i fryzjerki.

Tradycyjne zakończenie obozu zastąpiło Integracyjne Spotkanie Osób Niepełnosprawnych w Szczyrzycu zwane również I Maltańską Niedzielą (31 lipca 2011 r.). Do jej zorganizowania przyczynili się dr Tomasz Krupiński – Szpitalnik Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, Jan Puchała – Starosta Limanowski i O. Dominik Chuchera – Opat Opactwa Ojców Cystersów w Szczyrzycu. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Święta, po której goście udali się do Gościńca Św. Benedykta na część artystyczną uroczystości. Spotkanie zakończyło się posiłkiem w restauracji Marysia w Szczyrzycu.

Swoją obecnością Maltańską Niedziele uświetnili Damy i Kawalerowie Zakonu Maltańskiego, lokalne władze i przedstawiciele stowarzyszeń działających na rzecz osób niepełnosprawnych. Najbardziej oczekiwanym, gościem była Mistrzyni Olimpijska Justyna Kowalczyk oraz Marta Florek – debiutantka na festiwalu opolskim wraz z Klaudią Kuczaj, laureatkę licznych konkursów wokalnych i poezji śpiewanej. Podczas występu Marty Florek pokaz swoich umiejętności dał również Albert Kędroń, który zaprezentował układ taneczny w stylu electro boogie.

Najważniejszym wydarzeniem recitalu było niewątpliwie wykonanie przez wszystkich artystów piosenki Kasi Kowalskiej „Coś optymistycznego”, który wzbudził podziw wśród zgromadzonych gości. Nie zabrakło oczywiście wielu gromkich braw, wspólnych zdjęć i przede wszystkim zadowolenia na twarzy wszystkich zgromadzonych ludzi.

Kolejny już VII  Maltański Obóz Integracyjny dla osób niepełnosprawnych w Szczyrzycu zakończył się 1 sierpnia 2011 roku.