Triduum Paschalne

13.04.2015

Od 02 do 04 kwietnia br. w naszej kaplicy obchodziliśmy Triduum Paschalne przygotowujące nas na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Podczas obrzędów Wielkiego Czwartku nastąpiło przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ołtarza wystawienia (w odnowionej liturgii Wielkiego Czwartku nie mówi się już bowiem o ciemnicy ale o ołtarzu wystawienia). Następnie z ołtarza został zdjęty obrus, co symbolizuje opuszczenie Chrystusa przez najbliższych i pozbawienie Go szat przed ukrzyżowaniem. Ks. Tomasz Nowak obmył nogi mieszkańców Ośrodka.
Wielki Piątek upłynął pod znakiem zadumy. Przez cały dzień poszczególne grupy adorowały Jezusa. Wieczorem odbyły się uroczyste obrzędy Liturgia Słowa Adoracja Krzyża, Komunia święta, Przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego.
Obrzędy Wielkiej Soboty objęły Liturgia światła. Ogień ten, począwszy od paschału, przekazywaliśmy sobie nawzajem. Symbolizuje on przejście z ciemności do światła, ze śmierci do życia, którego dokonał Zmartwychwstały Pan. Stojąc tak z zapalonymi świecami słuchaliśmy, śpiewanego przez kapłana, Orędzia Wielkanocnego (Exsultetu). W Liturgii Słowa uczestniczyli pracownicy i mieszkańcy naszego Domu. W czytaniach i psalmach rozważaliśmy wielkie dzieła, których Pan Bóg dokonał dla swego ludu. Podczas Liturgii chrzcielnej zaśpiewaliśmy Litanię do Wszystkich Świętych i odbyło się błogosławieństwo wody chrzcielnej. Woda jest istotnym elementem potrzebnym do życia. Używana podczas chrztu św. jest znakiem rozpoczynającego się w człowieku życia nadprzyrodzonego, życia Bożego. Dlatego po poświęceniu wody chrzcielnej trzymaliśmy w rękach zapalone świece
i wspólnie odnawialiśmy przyrzeczenia chrzcielne. Następnie ks. Tomasz Nowak pokropił nas wodą święconą. Następnie ksiądz rozpoczął liturgię eucharystyczną. W sposób sakramentalny uobecniło się paschalne przejście Chrystusa przez śmierć do nowego życia. Ten dar życia otrzymaliśmy wszyscy posilając się Ciałem i Krwią prawdziwego Baranka Bożego.
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczęła się uroczystym śniadaniem a następnie Eucharystią.
Resztę dnia spędziliśmy w świątecznej atmosferze.

autor tekstu: Ewa Oskiera

 

Wielki Czwartek

 

 

Wielki Piątek

 

 

Wielka Sobota

 

 

Niedziela Zmartwychwstania