Duszniki-Zdrój były celem tegorocznej wycieczki krajoznawczo – turystycznej Warsztatu Terapii Zajęciowej która odbyła się w dniach 29.09. – 3.10.2014 r.

Duszniki-Zdrój to uzdrowisko położone na byłym szlaku handlowym prowadzącym z Pragi do Wrocławia. Zakotwiczone w dolinie rzeki Bystrzycy oddzielającej góry Orlickie od gór Bystrzyckich posiada specyficzny klimat podalpejski. W 1408 r. odkryto tu źródła mineralnych wód leczniczych. Odtąd miasto zaczęło rozwijać się jako uzdrowisko. Tutaj leczył swoje podupadłe zdrowie nasz wielki kompozytor Fryderyk Chopin jednocześnie dając swoje mistrzowskie koncerty.

Spacerując po parku zdrojowym mogliśmy znaleźć jego ślady w postaci pomnika i popiersi. W tymże parku znajduje się okazała fontanna, która orzeźwia spacerujących kuracjuszy, a specjalne efekty podziwialiśmy wieczorami podczas spektakli wodno – muzyczno – świetlnych. W pijalni wód jak na uzdrowisko przystało mogliśmy pokrzepić ciało wodami mineralnymi o różnych smakach i właściwościach leczniczych.

Wielką frajdą było dla nas zwiedzanie Muzeum Papiernictwa. Tutaj mogliśmy prześledzić produkcję papieru dawniej i dziś. Zobaczyć różne produkty papiernicze i maszyny, które produkują i określają ich parametry. W odpowiednim pomieszczeniu każdy mógł sam sobie wyrobić papier czerpany z herbem miasta św. Piotrem.

Z wielką ciekawością i zainteresowaniem zwiedzaliśmy Jaskinię Niedźwiedzią i Błędne Skały, gdzie mogliśmy się przekonać jakie cuda może zdziałać woda drążąca skałę. W Jaskini Niedźwiedziej podziwialiśmy śnieżnobiałe sople układające się w różne figury: jak firanki, zasłony, zwierzaki, pajęczaki powstałe przez nacieki wodne w skale. Zaś znacznie większe formy skalne podziwialiśmy zwiedzając Błędne Skały. Dotarcie do nich było dla nas nie lada wyczynem. Jednak warto było podjąć trud wyprawy bo jej efekty pozostawiły niezatarte, niesamowite wrażenia.

Przez cały nasz pobyt mieszkaliśmy w Domu Wczasowym „Korund” położonym na wzgórzu z pięknym widokiem na góry, gdzie oprócz wypoczynku był czas na wspólną zabawę. Niezapomnianym przeżyciem był dla nas wieczór z dusznicką legendą, gdzie specyficzny nastrój z świecami i odpowiednią muzyką określał cel ciekawego spotkania. Dyskoteka i ognisko z wspólnymi śpiewami zakończyło nasz udany, pełen wrażeń i życiowych wyczynów wyjazd do Dusznik i okolicy.

autorka tekstu: Maria Brol
WTZ