W sobotę 18 września, pod kierownictwem Szalonego Kibica Tomasza, nie mniej Szalona Oficjalna Delegacja Mieszkańców Naszego Ośrodka udała się do Warszawy na uroczystość otwarcia V Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Warszawie. Ustanawiając pierwszy nieoficjalny rekord tych Igrzysk w prędkości przemieszczania się z punktu A do punktu B, o godz. 19.58 zasiedliśmy w specjalnie przygotowanej dla nas loży honorowej, gdzie nie brakowało wszelkiego dobra, by już po dwóch minutach (punktualnie o godzinie 20) ulec magii nowego stadionu warszawskiej Legii, na którego trybunach zasiadło ponad 20 tys. widzów.
Na Ceremonię Otwarcia Igrzysk przybyli m.in. Prezydent FIFA Joseph Blatter oraz słynny holenderski piłkarz Johan Cruyff, prezes Special Olympics Timothy P. Shriver, dyrektor zarządzający Special Olympics Europe/Eurasia Mary Davis, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego ELIOS Zbigniew Niemczycki oraz zaproszeni goście prezydent Bronisław Komorowski, były prezydent Lech Wałęsa, pierwsze damy Anna Komorowska, Jolanta Kwaśniewska i Danuta Wałęsa, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, wielu aktorów i sportowców (Anna Dymna, Paweł Wilczek, Joanna Brodzik, Piotr Adamczyk, Robert Korzeniowski i inni).
Podczas ceremoniału olimpijskiego na murawę stadionu wkroczyło 1500 uczestników z 57 reprezentacji narodowych. Jako ostatnia na płytę weszła Reprezentacja Polski, która została powitana owacją na stojąco. Flagę Olimpijską wnosili m.in. wielokrotna mistrzyni olimpijska Irena Szewińska, aktualna mistrzyni w kolarstwie górskim Maja Włoszczowska oraz sportowcy niepełnosprawni.
Po uroczystym otwarciu Igrzysk i zapaleniu znicza olimpijskiego wyjątkowy koncert dały gwiazdy otwarcia, zespół Myslovitz i Mike Hucknall z Simply Red.

Igrzyska, które po raz pierwszy odbyły się w latach 60-tych, dzięki działalności Eunice Kennedy Shriver, siostry prezydenta Kennedy’ego, potrwają do czwartku, 23 września 2010 r.

Autor: Grzegorz Kiciak