W dniach 1-8 sierpnia 2014 roku grupa mieszkańców Naszego Ośrodka wyjechała na tygodniowe wczaso-rekolekcje do Ośrodka Caritas Archidiecezji Katowickiej „Święta Rodzina” w Ustroniu – Nierodzimiu.
Tegorocznym tematem rekolekcji było przybliżenie i wyjaśnienie modlitwy: „Ojcze nasz…”.
Rozważania prowadził ks. Jacek Michalski, który w bardzo obrazowy sposób przybliżał nam sens wiary, miłości i ufności Bogu – Ojcu. W dzień Spowiedzi Św. odwiedzili nas o. Jan Halama SVD – Werbista, przez kilka lat prowadził rekolekcje w Nierodzimiu, pracuje w Słowacji, ks. dr hab. Jacek Kępa oraz ks. Piotr Kluczka przyjaciel rekolekcji w Nierodzimiu.
Dni upływały na adoracji Najświętszego Sakramentu, codziennej porannej Mszy Świętej, pięknie wygłaszanych konferencjach przez ks. Jacka i spotkaniach w grupach z animatorami, którzy również przybliżali nam Boga, jako Ojca. Wieczory kończyliśmy modlitwą z Apelem Jasnogórskim. Oczywiście nie brakowało nam czasu dla siebie oraz na poznanie nowych przyjaciół.  Czas pobytu mijał od Eucharystii przez wspólne posiłki, spotkania, spacery nad Wisłę, różnego rodzaju zajęcia. Mieliśmy do dyspozycji czternaście murowanych domków z tarasami. Każdy domek składał się z czteroosobowego pokoju, łazienki dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych. W budynku głównym mieściła się: jadalnia, sala telewizyjna z kominkiem, sala gimnastyczna, siłownia i kaplica, z których można było korzystać w czasie naszego pobytu. Do dyspozycji mieliśmy również boisko do siatkówki i pięknie urządzone miejsce do grillowania.
Wspaniałym momentem ostatniego wieczoru była Agapa – uroczysta kolacja, której towarzyszyły radosne występy naszych organizatorów, animatorów, opiekunów i wolontariuszy.

Oto kilka świadectw wiary uczestników:
”Przeżywanie rekolekcji umocniło mojego ducha. Nie bardzo lubiłem chodzić do kościoła, ale tu odmieniło się całe moje życie. Umocniłem wiarę w Boga. Na rekolekcjach zacząłem śpiewać i mocno modlić się do Pana Boga. Zacząłem w końcu rozumieć słowa modlitwy Ojcze nasz…

„Przeżyłam tam super chwile, szczególnie zachwycały mnie adoracje. Jakby nie ten wyjazd to było by mi ciężko. Jak tam pojechałam, wszystko się zmieniło na lepsze; umocniła się wiara w Boga.”

„Rekolekcje pozwoliły mi oczyścić moje największe zranienia i chociaż wiem, że nie będzie łatwo, to umocniło się we mnie przekonanie, że z bogiem wszystko jest możliwe.”

Szczególne podziękowania należą się oczywiście organizatorom naszych wczaso-rekolekcji, tj. Pani Teresie Janysek, Ani Tomaszewskiej i ks. Jackowi Michalskiemu oraz wszystkim animatorom, opiekunom, wolontariuszom i ludziom dobrego serca, bez których Nasze rekolekcje nie były by tak radosne, pełne świadectw wiary.  Każdy już za rok chce się znów wybrać by sławić Pana. Amen

autor tekstu: Albert Jachimiak