Tradycją jest, iż na stałe w naszym kalendarzu już od 14 lat pojawia się dzień, nazywany Dniem Otwartych Drzwi Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Mikołowie – Borowej Wsi. W bieżącym roku miał on miejsce 7 września w niedzielę. W tym roku Dzień ten miał charakter integracyjny zarówno dla mieszkańców Ośrodka jak i pracowników i ich rodzin – w końcu wszyscy tworzymy wspaniałą chrześcijańską społeczność. Okazało się, że ten wyjątkowy dzień był piękny, nie tylko z powodu pełnego słońca darzącego nas wszystkich ciepłem spływającym z błękitnego nieba, ale przede wszystkim z powodu ludzi. Ludzi, którzy swym zaangażowaniem, otwartością i wrażliwością przyczyniają się do zorganizowania tego święta, będącego ukoronowaniem naszych kilkumiesięcznych przygotowań.

Jak już zostało wspomniane ten dzień był ważny z powodu ludzi zarówno tych, którzy go organizują, jak i tych, którym on służy. Dzień Otwartych Drzwi jest zaproszeniem do zaprezentowania swych artystycznych zainteresowań, talentów i muzykalności. Rozpoczęły go występy zespołu „Zakręceni” ze Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie z Knurowa. Zespół, od września 2013 roku, ćwiczy pod kierunkiem pani Moniki Orlof. Następnie obejrzeliśmy przedstawienie teatralne dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych nr 38 z Zabrza. Przygotowali dla nas przedstawienie pt. „Najlepszy ogon na świecie”. Swą muzykalnością podzieliła się z nami Jolanta Lubczyk z Zakładu Aktywności Zawodowej w piosence „List do Boga”, oraz grupa taneczna „Nietypowi” z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Borowej Wsi. Wysłuchaliśmy koncertu zespołu „Acustica Music” z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Knurowa, obejrzeliśmy wspaniałe widowisko związane tematycznie z żeglarstwem pt. „Szanty” w wykonaniu uczestników WTZ „Tęcza” z Gliwic, Recital Moniki Stasiak, oraz występ integracyjnego zespołu „Folkowianie” z Pszczyny – repertuar obszerny i bogaty w pieśni i przyśpiewki z terenu pszczyńskiego. Różnorodność sceniczną tworzyły nie tylko kreacje artystek i artystów, ale także instrumenty, których niezwykłe dźwięki zachwycały oraz przenosiły nas w czasie. Wszystkim występom scenicznym towarzyszyły konkursy, zagadki i zaskakujące pytania niezastąpionego konferansjera Krzysztofa Mandraka, za które można było otrzymać zaproszenia do wykwintnych restauracji, na basen czy inne cenne nagrody. Atrakcje i przygody, jakie czekały na dzieci i młodzież to: dmuchańce, basen z kulami wodnymi, malowanie twarzy oraz gry i zabawy sportowe. Po takim wysiłku na wszystkich czekały słodkie wypieki, napoje, specjały z grilla i naszej Ośrodkowej kuchni. Uwieńczeniem naszego świętowania był od początku oczekiwany występ Grupy Gryfne Bombony – instruktorzy i przyjaciele Warsztatu Terapii Zajęciowej z Borowej Wsi w inscenizacji „Kopciuszek po naszymu”.

Słowa uznania i szacunku dla wszystkich ludzi dobrej woli, którzy wpisali się na listę naszych darczyńców:

– Waldemar i Maria Drobikowie – Valdi, Borowa Wieś

– Zbigniew Bąk – Jamiz, Ruda Śląska

– Jerzy Paja – Autoklinika, Ruda Śląska

– Marek i Roman Domin – Telekomfort, Paniówki

– Przemysław Dejneka – Wodnik, Paniówki

– Justyna i Piotr Hess – Kuźnia Smaku, Ruda Śląska

– Ewa Szołtysek-Szałas – Salon Firan, Zabrze

– Mirosław Cichoń – Pizzeria Patryk, Ruda Śląska

– Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność, Halemba-Wirek

XIV Dzień Otwarty to dowód na to, że potrafimy się dobrze bawić i we wspólnym gronie miło spędzać czas.
Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40).
Za każdy dar serca, poświęcony czas, talenty i dobro uczynione na rzecz naszych podopiecznych dziękujemy i odwdzięczamy się pamięcią i modlitwą.
Dziękujemy wszystkim pracownikom za pracę, tą widoczną i niewidoczną, która przyczyniła się do wielu wzruszeń i pozytywnych emocji.