Już na stałe we wrześniowy kalendarz wpisał się dzień zwany Dniem Otwartym. Obchody XVI Dnia Otwartych Drzwi Twórczości Osób Niepełnosprawnych odbyły się 4 września 2016 r.

W miłej, rodzinnej atmosferze śledziliśmy przebieg wydarzeń, a było na co popatrzeć. Grupy z różnych ośrodków terapeutyczno-wychowawczych zaszczyciły nas swymi występami, i tak „Zakręceni” ze Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie z Knurowa zaprezentowali spektakl taneczny pt. „Jestem”. W świat sztuki teatralnej zabrali nas uczniowie Zespołu Szkół nr 1 Specjalnych im. ks. Jana Twardowskiego z Borowej Wsi przedstawiając teatr z prawdziwego zdarzenia w sztuce „Pieskie życie”, a uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 38 z Zabrza przedstawienie „Jak myszka została aktorką”.

Kolejne prezentacje były udziałem podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej „Tęcza” oraz uczestników naszego Warsztatu Terapii Zajęciowej, którzy przenieśli nas w lata 20 i 30, w których królował Charleston.

Po raz kolejny wszyscy artyści pokazali, że mimo pewnych ograniczeń można przekazywać piękno sztuki, dostarczając niesamowitych, wzruszających przeżyć.

Nie zabrakło różnych konkursów i zabaw. Odpowiadając na proste pytania można było wygrać cenne nagrody. Imprezie towarzyszyła mała gastronomia, liczne atrakcje dla dzieci: malowanie twarzy, balonowe zwierzaki, tatuaże, koraliki, dmuchany zamek i tor przeszkód, jazda konna a także konkurencje sportowe na boisku.

Dużo rozrywki zapewniły nam Randka w ciemno i Kalambury.

Ponadto został rozstrzygnięty konkurs na najbardziej uczynnego, pogodnego i pozytywnie zakręconego pracownika Ośrodka. Zwycięzcami zostali Krzysztof Kasperczyk, Krzysztof Mandrak i Karol Czekała. Mistrzom gratulujemy.

Na zakończenie swoimi występami uraczyli nas Family Stasiak i zespół Wspomnienie. Ich głosy, dźwięki sprawiły, że nogi same rwały się do podskoków i tańca. XVI Dni Twórczości Osób Niepełnosprawnych nie miałyby, tak bogatego, duchowego charakteru, gdyby nie pomoc naszych aniołów, niezawodnych i wieloletnich sponsorów, którym z całego serca dziękujemy.

Zawsze tak jest, że to, co piękne szybko się kończy. To nic, mamy nadzieję, że spotkamy się za rok.

Nasi sponsorzy:

 1. Maria i Waldemar Drobikowie

Restauracja Valdi +

2. Sonia i Andrzej Sukiennik

Lodziarnia Sonia

3. Marcin Nowok

Restauracja Litwor

4. Przemysław Dejneka

Pływalnia Wodnik

5. Jerzy Paja

Autoklinika

6. Yves Rocher

7. Ewelina i Marcin

Intermal Opakowania

8. Mirosław Cichoń

Pizza Patryk

9. Justyna i Piotr Hess

Kuźnia Smaku

10. Bogusław Karcz

11. Marek, Roman Domin

Telekomfort

 12. Komisja NSZZ Solidarność

KWK Halemba-Wirek

13. Ewa Szołtysek-Szałas z mężem

Salon firan

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego Katowice, MOSiR Zabrze, MOSiR Ruda Śląska, Roman Szczyrba, Marek Błaszczyk